جنبش بزرگ وبلاگی حامیان مهندس میرحسین موسوی جنبش بزرگ وبلاگی حامیان مهندس میرحسین موسوی
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بر دلت جامه پرهیزگاری بپوشان تا به دانش برسی [از سفارشهای خضر به موسی علیه السلام]
امروز: چهارشنبه 99 تیر 25
عصر روز گذشته دختران نسل سومی‌های یاریگر میرحسین موسوی (نسیم دختران) با زهرا رهنورد دیدار کردند.

به گزارش ایسنا، در این دیدار دکتر زهرا رهنورد طی سخنانی و در پاسخ به تشویق‌های مکرر حاضران و ابراز احساسات آنان گفت: امیدوارم این شور و نشاط شما به شور و نشاط پس از 22 خرداد بپیوندد.

وی ادامه داد: موسم‌های انتخابات می‌تواند فرصتی برای گفتن حرف‌هایمان باشد. امروز سه سوال مهم در حوزه زنان وجود دارد یکی آنکه از زنان چه می‌دانیم،‌ دیگر اینکه چرا وضع زنان اینچنین است و سوم آنکه زنان چگونه خوشبخت می‌شوند. در پاسخ به پرسش اول باید بگویم که زنان و دختران ما به لحاظ وجودی در بهترین لحظات تاریخ ایران قرار دارند، دخترانی هستند پرشور و نشاط، خردورز و فرهیخته و پایبند به اصول اخلاقی و ایمان.

رهنورد ادامه داد: در پاسخ به پرسش دوم یعنی این پرسش که چرا وضع دختران جوان ما اینچنین است، باید بگویم مگر دختران ما چه وضعی دارند، از نظر تحصیلات، علم و دانش و شور و نشاط وضع بسیار خوبی دارند، چه دانشجویان دختر ما و چه فارغ‌التحصیلان ما. البته نکات منفی هم وجود دارد که امیدوارم رفع شود. خلاء‌های قوانین و عدم هماهنگی قانون با مطالبات جوان از جمله این خلاءها است. در عین حال سطح اشتغال و کاریابی متناسب با سطح تخصص دختران جوان ما نیست. به لحاظ قانون مدنی و شهروندی هم دختران جوان ما از کمبود قوانین رنج می‌برند، بنابراین باید گفت که دختران ما فرهیختگانی هستند که از اشتغال مناسب و آینده‌ی مدیریتی نگرانند و از آن رنج می‌برند.

رییس سابق دانشگاه الزهراء در ادامه گفته‌های خود یادآور شد: اما پرسش سوم که چگونه زنان و دختران جوان ما خوشبخت خواهند شد، در پاسخ باید بگویم این مربوط به آن است که دولت بعدی چه شیوه‌هایی را اتخاذ کند که به طراز شخصیتی دختران ما برسد و به نظر من اولین شیوه ره‌یافت خانواده است. در عرصه خانواده احترام به حقوق دختران از آرمان‌های اخلاقی و ملی و اسلامی ما بوده و هست. در تاریخ ایران دختران ما شان بالایی داشتند و حتی به پادشاهی می‌رسیدند، اما مهمترین نکته بعد از اسلام است که پیامبر (ص) دست حضرت فاطمه(س) را می‌بوسید. با او مشورت می‌کرد و شان والایی برای او در خانواده قائل بود. پس از ازدواج نیز این شان حضرت فاطمه زهرا(س) محفوظ ماند.

رهنورد ادامه داد: یکی دیگر از شیوه‌هایی که می‌تواند دختران جوان ما را خوشبخت کند، عرصه عمومی و مهمتر از همه آن‌ها اشتغال است. اشتغال مقوله‌ای است که در صورت رونق اقتصادی و در کنار سیاستگذاری غیرتبعیض‌آمیز می‌تواند برای دختران ما محقق شود و به بهترین نحو برای آنان تامین شود.

رهنورد در ادامه خاطر نشان کرد: بحث اشتغال همچنین اولین گام برای ورود به فاز تساوی و رفع تبعیض است و گام دوم امنیت و ‌آزادی زنان در عرصه‌ی عمومی. مقصود من این است که زنان و دختران ما در محیط کار، خیابان و دانشگاه احساس کنند که آزادی همراه با امنیت دارند، یعنی خودشان انتخاب کننده‌ی محیط کار، تحصیل، پوشش و رفتارشان باشند.

وی ادامه داد: اما تا مساله‌ی آزادی و امنیت را کنار هم می‌گذاریم عده‌ای می‌گویند منظور ما ولنگاری است، اما شما نشان دهید که چنین نیست و آزادی مد نظر ما، آزادی دختران فرهیخته و جوان ماست و کسانی که می‌خواهند با فضای امنیتی دختران ما را جهت دهند، باید بدانند که قطعا شکست خواهند خورد و هیچ رشد و شکوفایی با سرکوب موفق نمی‌شود. آزادی و امنیت یعنی آنچه که دختران ما با تعقل خود ایجاد می‌کنند.

رییس سابق دانشگاه الزهراء با بیان این‌که اسلام به ما دستورالعمل‌ها را نشان داده و جزئیات دیگر به کسی مربوط نیست، ادامه داد: ره‌یافت دوم برای خوشبختی دختران جوان ما بعد از ره‌یافت خانواده، دموکراسی و دختران جوان است. وقتی بحث دموکراسی را مطرح می‌کنیم مد نظر ما مردم‌سالاری دینی است یعنی آن چیزی که در سطح بین‌المللی همه برای خود انتخاب کرده‌اند، منهای نکات خاصی که ویژه‌ی مردم‌سالاری دینی است. دختران جوان ما بدین وسیله می‌توانند به رشد و بالندگی برسند.

وی اضافه کرد:امروز 49 درصد از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و از این بخش 60 درصد را دختران جوان. آینده فرزندان، تعالی،‌ پیشرفت، توسعه و اسلام در دست شما دختران جوان است. انتظار اتکاء به خود، استقلال شخصیت و درون ‌جوشی، انتظاراتی است که ذیل بحث‌های رفع تبعیض در اختیار رییس‌جمهور دهم قرار خواهیم داد.

رهنورد همچنین با بیان این‌که دختران جوان ما به قاره‌ی ششم تعلق دارند، تاکید کرد: در قاره ششم آب، خاک و دار و درخت نیست، بلکه قاره‌ی فکر و اندیشه، معنویت، ‌تعالی، برنامه‌ریزی، خلاقیت و رشد است. این را می‌خواهیم به آیندگان ثابت کنیم که اگر قرار است در سال 1404 ایران قدرت برتر منطقه باشد یکی از آیند‌ه‌سازان آن دختران جوان ما هستند.

رهنورد می خواست که به صحبت های خود پایان دهد، اما به اصرار دختران جوان حاضر، رهنورد به تشریح تئوری های اطلاع رسانی و اطلاع پروری پرداخت و گفت: زنان ما در هر شرایطی در سال 1404 بهترین ارتباط را می توانند با کامپیوتر ایفا کنند و مرتبط با این با تئوری اطلاع رسانی همراه با تحقیق و پژوهش ارتباط داشته باشند و سوال اینجاست چرا دختران و زنان ما جزو بهترین پژوهشگران نباشند؟ نظام های سنتی علاقمندند زنان در گوشه خانه ها با دیگ و بادیه و پخت و پز طرف باشند و نظام های ساختار شکن هم از سوی دیگر بام افتاده و می خواهند زنان بدون هر گونه دورنمای ایفای نقش مثبت حضوری بدون برنامه و در خدمت سرمایه داری داشته باشند.

وی افزود: نقش زنان و دختران ما در سال 1404 نقش زنان خردمند ، اندیشمند ، فعال ، پژوهشگر ، مدرن و نوآور خواهد بود.

در این لحظه یکی از دختران حاضر در جمع که می خواست در سخنرانی رهنورد اختلال ایجاد کند با صدای بلند فریاد زد : شما که حرف از اسلام و فاطمه زهرا(س) می زنید، چرا چادرتان از سرتان سر می خورد؟ رهنورد در پاسخ به دختران جوان حاضر در جمع که از ادامه صحبت های این دختر جوان ممانعت می کردند، گفت: عزیزان من اجازه بدهید همه حرفشان را بزنند ، اگر قرار به حرف زدن است، از هر دو طیف صحبت کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: الگوی زنی که می‌خواهد در سال 1404 نقش ایفا کند کیست؟ و پاسخ من این است فاطمه(س)، فاطمه است. همان زنی که یار حضرت علی(ع) و مادر امام حسن و امام حسین(ع) بود، همان زنی که پدرش را در کوچه های مدینه مداوا می کرد. همان زنی که زهرا است و باز هم می گویم فاطمه ، فاطمه است.

این دختر جوان هم چنان در میان صحبت های اختلال ایجاد می کرد و می خواست از ادامه سخنرانی او ممانعت کند.

رهنورد خطاب به او گفت: اجازه بدهید صحبت های من تمام شود، بعد شما تشریف بیاورید بر روی سن و با هم صحبت کنیم.

رییس سابق دانشگاه الزهرا این چنین به گفته های خود ادامه داد: الگوی همه ما حضرت زهرا(س) است، زنی برای ابد و پیشتاز، ایشان مربوط به گذشته نیستند، بلکه متعلق به همیشه تاریخ اند ، اگر حرفی دارید با نشاط ، احترام و شادمانی بگویید، نقد ، پژوهش ، خرد ورزی و عقلانیت از ویژگی های زنان ما است.

رهنورد در جمع بندی گفته های خود در پایان گفت: عزیزان من همه ما یکی هستیم و فقط در روش ها فرق داریم، پس دلیلی بر بداخلاقی نیست. همچنان که فرموده شده جدالهم باالتی هی احسن. یعنی با هم به نیکی حرف بزنید پس پیش به سوی سال 1404 و ایفای نقشی خلاق برای زنان و دختران جوان ما در توسعه ملی و پیشرفت اسلامی.

پس از سخنان رهنورد،دختر جوان حاضر در جمع که سعی می کرد از صحبت های رهنورد ممانعت به عمل آورد به دعوت وی به روی سن آمد و گفت: حرف من با آقای مهندس موسوی است همان کسی که پدر من به خاطر پاره کردن عکس او (در گذشته) به زندان افتاد. شما در این 20 سال کجا بودید؟

وی هم چنین خطاب به رهنورد گفت: شما که چادر هدیه حضرت فاطمه زهرا(س) را بر سر دارید، چرا اجازه دهید نماآهنگ ها پخش شود؟

رهنورد در پاسخ خطاب به حاضران گفت: اینجا برنامه‌ای است که مهمانداران سبز پوش عزیز آن را برگزار کرده‌اند و این نهایت مهمان نوازی است که اجازه داده اند افرادی باافکار مخالف صحبت کنند؟ حال این دوستان می‌خواهند انتقاد کنند مگر چه اشکالی دارد؟ شما هم می توانید انتقاد کنید، اما در پاسخ به پرسش شما عزیز باید بگویم که برایم سخت است از آقای میرحسین موسوی دفاع کنم. من نه به عنوان یک همسر بلکه به عنوان یک هم رزم می‌گویم که ایشان فردی پیشرو و نوآور است و یکی از پایبندترین افراد به گفتمان های انقلاب است، البته با نگاه امروز، مهم جاودانگی ارزش های انقلاب است و ما با این مبنا می توانیم این قرائتمان را هر روز نو کنیم.

رهنورد ادامه داد: موسوی پایبندترین فرد به گفتمان انقلاب است و امروز برنامه اش بر محور احیای گفتمان های انقلاب قرار گرفته و اگر امروز را فراموش کنیم، یعنی بازگشت به نقطه اول. امروز روزی است که ما دستاوردهای هسته یی داریم و شما می پرسید که موسوی 20 سال کجا بود؟ آقای موسوی حضور داشت، اما مظلوم بود و سانسور می شد. آقای موسوی در تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضور داشت و در مناسبت های مختلف حرف می زد اما دوربین که به او می رسیدند، او قهر می کرد و دوربین از ایشان وحشت داشت.

وی افزود: اما درباره این پرسش که گفتید چرا چادر من از سرم لیز می خورد؟ باید بگویم که با وجود این که سوال شما اصلا دانشگاهی نبود، اما من جواب می دهم. چادر انتخابی من سنتی نیست، بلکه همان چادری است که روز 17 شهریور از سر زنان به خاک و خون خفته انتخاب شد و پرچم آزادی و ایمان من است اما لباس اسلام شکل خاصی ندارد، بلکه محتوا دارد.
به نقل از تابناک .


 • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط موج دهم در جمعه 88/3/1 و ساعت 4:18 عصر | نظرات دیگران()
   لیست کل یادداشت های این وبلاگ
  خودم دیدم که آشوبگر چه کسی بود !
  تشکر رهبر معظم انقلاب از مردم
  فرمان هشت ماده ای امام راحل (قدس سره)
  آقای موسوی رأیم را پس خواهم گرفت .
  چرا چادر زهرا رهنورد از سرش لیز می خورد ؟
  [عناوین آرشیوشده]

  بالا

  طراح قالب: رضا امین زاده** پارسی بلاگ پیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ

  بالا